עדות מס : 191

מי מתפרנס ממוות ומי בוחר בחיים

במהלך מבצע "צוק איתן" הייתי סמ"פ של פלוגה בצנחנים. במהלך שלושה שבועות של לחימה אינטנסיבית, חלק מהמשימות היו גם לחשוף מנהרות, לפוצץ עמדות שיגור וכל מיני מתקנים של חמאס. אחת המשימות המיוחדות שהיו לי הייתה להיות מפקד של כוח חילוץ. הייתי אחראי גם על חילוץ פצועים והרוגים, בניהם חיילים שלי וחברים שלי, לקחתי חלק באינספור תקיפות ובאינספור התמודדויות מול שימוש של חמאס באוכלוסייה אזרחית כנגדנו.

אחת המשימות שלי הייתה, בין היתר, חילוץ של בין שלושים לארבעים אזרחים פלסטיניים שנקלעו בעזה במהלך הלחימה, כאשר חמאס משתמש בהם כמגן אנושי. פינינו אותם, נתנו להם מהמים שלנו ומהאוכל שלנו, הבאנו אותם למקום מבטחים, שמרנו עליהם והעברנו להם ציוד רפואי. פחות או יותר הצלנו את חייהם.

אני חושב שכקצין וכלוחם, בסדיר ובמילואים, חשוב שכולם ידעו, שחיילי צה"ל מתמודדים עם מציאות מאד קשה ומורכבת. עליהם להיות מסוגלים להגן על תושבי מדינת ישראל, אך גם לא ליפול לתרגילי החמאס ולא לתת לעוולות מוסריות להתרחש.

אני לא מודאג, משום שאני יודע שמאחורי כל פקודה בצה"ל, כל פעולה של מפקד וכל מחשבה של לוחם בשטח, יש מסכת ארוכה מאד של חינוך ערכי, מוסרי, ומקצועי ברמה הגבוהה ביותר, כזה שנותן את הכלים להתמודד עם סיטואציות מורכבות ונותן את הכלים לדעת איך גם לצאת מהם בחיים, וגם להציל חיים. אני חושב שהאמת הזו צריכה להיאמר, ואני חושב שיום יבוא והעולם יבין מי מתפרנס ממוות, ומי בוחר בחיים.