עדות מס : 181

נכנסנו למסגד ומיד זיהינו שם מנהרה

בכניסה לאחת השכונות ברצועה, ממש בצומת הכניסה, יש מסגד מרכזי מאד גדול, לגביו היה לנו מודיעין שבתוכו יש מנהרה. נכנסנו לתוך המסגד וירדנו למרתף, ומיד זיהינו שם מנהרה. היה שם מין חדר קטן שבתוכו הייתה מנהרה עם פיר מנהרה נוסף קטן לידה שבעצם נכנס לתוך הקיר. היו שם גם מדים צבאיים מנומרים של חמאס. הבנו שמדובר בצומת של מנהרות. יש שם מנהרה קטנה שמחברת בין הבתים של השכונה ועוד מנהרה מאד מסודרת עם בטון וסולם שיורד פנימה, כנראה גם מאוד עמוקה. לא ראינו כמה זה יורד פנימה. בדיעבד גילינו שהיא חוצה לתוך שטח מדינת ישראל.

זיהינו את המנהרה, וחיכינו שיגיעו כוחות מיוחדים שמטפלים במנהרות שיחקרו את המנהרה ויבינו לאן היא הולכת. בזמן הזה הלחימה נמשכת בבתים מסביב ואנחנו מנסים לזהות לאן בעצם המנהרה הקטנה מחברת, וכל הזמן מוכנים להיתקלות מתוך המנהרה הזאת. בשלב הזה חלק מהצוות נמצא בחדר שבו יש את הפירים של המנהרות ועוד חצי מהצוות נמצא למעלה בקומה השניה ומאבטח. במקביל, שאר הצוותים של היחידה עושים איגוף ומתחילים להיכנס לבתים ולסרוק אותם ממחבלים. הם מתחילים את הסריקה מצפון לדרום, לכיוון שלנו, ואז, תוך כדי הסריקה, הם מזהים כל מיני אמל"ח אבל לא נתקלים במחבלים. באיזשהו שלב, מאותרים חמישה מחבלים שפותחים בריצה לכיוון המסגד. אנחנו מזהים אותם ממרחק של בערך 20 מטר, והנגביסט שנמצא בקומה השנייה פותח באש ומצליח להפיל ארבעה מחבלים. המחבל החמישי מצליח להיכנס לתוך המסגד ומתחיל לרדת בגרם המדרגות לתוך המרתף ומנסה לברוח לתוך המנהרה. אנחנו מזהים גם את המחבל החמישי ויורים עליו. הוא בעצם הגיע ממש עד אלינו לתוך המרתף שבו נמצאת המנהרה.

כנראה שהם לא ידעו שאנחנו בפנים, והמטרה שלהם הייתה לברוח לתוך המסגד שמבחינתם הוא בעצם הצומת של המנהרות. הם משתמשים בו בשביל הבסיס של המנהרות, וזה מקום שהם בורחים אליו, מתוך הבנה שאנחנו לא נמצאים שם. אבל אנחנו היינו מוכנים שם להיתקלות והצלחנו לפגוע במחבלים.