עדות מס : 209

מה לעזאזל אפשר לעשות עם עשרה שקלים אחרי שאתה מתפוצץ לחתיכות?

במהלך שנת 2004, מספר חודשים לפני השחרור, הגדוד שלי ביצע תעסוקה מבצעית בגזרת שכם. זו הייתה תקופת האינתיפאדה השנייה, אמנם לא השיא שלה כפי שהיה ב 2001-2002, אך עדיין מרכזי הערים הפלסטיניות היוו מעוזי טרור שהוציאו לפועל פיגועים בעורף ישראל. המשימות שלנו בקו היו מגוונות, הן נעו בין פעילות פשוטה של אבטחת הגזרה לבין מבצעי עומק נגד ארגוני הטרור וסיכול פיגועים על פי מודיעין. אחת הנקודות המרכזיות בגזרה הייתה מעבר חווארה, שאגב, כבר אינו קיים, שהיה שער הכניסה והיציאה של העיר שכם מדרום. אני שירתי כקשר מג"ד ולכן ראיתי וחוויתי את המתרחש מנקודת מבטו של המפקד הבכיר בשטח ולא של לוחם שמאייש את המחסום.

בחודש מרץ של אותה שנה, בשעת בוקר מוקדמת, יצאתי יחד עם המג"ד וצוות החפ"ק למעבר חווארה בעקבות דיווחים על התרחשות חריגה במחסום. כשהגענו למחסום ניגשנו לשוטרת צבאית שהייתה באותה העת במשמרת והייתה באמצע בידוק של ילד קטן, בן אולי 8 או 9. לצידה, על גדר הבטון, היה מונח תיק גב חביב עם ציורים של ספיידרמן, אם אני זוכר נכון. הרמתי את התיק כדי לבדוק אותו ומיד הבחנתי במשהו חשוד – התיק היה כבד מידי. פתחתי את התיק כדי לבדוק את תחולתו ובין המשחקים והבובות הבחנתי במטען נפץ שהוחבא בתחתית התיק אליו מחובר טלפון סלולרי. מיד עם הזיהוי, המג"ד והחיילת הבודקת פעלו בקור רוח ותוך שניות פינו את האזור מאנשים והכריזו על מטען. אני תפסתי את הילד ומשכתי אותו אל מאחורי הג'יפ ששימש עבורנו כמגן. המחשבה באותו רגע הייתה שהמטען עלול להתפוצץ כל שניה והחשש היה מאירוע משולב (הפעלת מטען בשילוב עם מארב חמושים). הסיטואציה הזו היא בלתי נתפסת, מצד אחד אנחנו עומדים מול ילד שנושא מטען נפץ, ומצד שני, יש כאן ילד מבועת ומפוחד שדיי ברור שאין לו שום מושג מה יש לו בתיק. בסופו של דבר הגיע חבלן ופוצץ את המטען באופן מבוקר.

הפרט המדהים באירוע הזה התברר בתשאול של הילד. הילד סיפר שהוא נשלח למעבר עם התיק תמורת עשרה שקלים. פעילי טרור פשוט אמרו לו לעבור במחסום עם התיק בלי להסביר לו את ההשלכות. אני זוכר שחשבתי לעצמי מה לעזאזל אפשר לעשות עם עשרה שקלים אחרי שאתה מתפוצץ לחתיכות? מיותר לציין שאם המטען אכן היה מתפוצץ היו נפגעים גם פלסטינים רבים שעמדו שם באותה שעה.