עדות מס : 199

כל עוד היא הורגת ישראלים מותר לה להרוג גם פלסטינים

עוד הדריכו אותה שאם במקרה בעת המעבר מעזה לישראל, גלאי המתכות יצפצף, עליה לפוצץ את עצמה בו במקום. כאן היא היססה מעט. היא אמרה למפעילים שהרי יש איתה במעבר עוד אנשים מעזה, נשים וילדים. בתגובה הם ענו לה שזה לא משנה וכל עוד היא הורגת ישראלים, מותר לה להרוג גם פלסטינים.

בשנים 2000-2005 שימשתי כראש השב"כ, תקופה זו הייתה שיאה של האינתיפאדה השנייה. בתקופה זו היו לנו לא מעט דילמות, האם לאפשר לפלסטינים לעבור מעזה לישראל מסיבות מיוחדות, בעיקר לטיפולים רפואיים. זכור לי מקרה של אישה שקיבלה, בדומה להרבה אחרים, היתר מיוחד לעבור לישראל לצורך טיפול רפואי בשל מחלה קשה ממנה סבלה. לאחר הסבב הראשון של הטיפולים, היא חזרה לעזה ומיד גויסה על ידי חמאס על מנת להבריח פצצה על גופה ולהתפוצץ בשטח ישראל. ציידו אותה בחגורת נפץ והדריכו אותה לעבור לשטח הישראלי ולפוצץ את עצמה בבית החולים בבאר שבע בין ישראלים רבים ככל האפשר. היא הסכימה.

עוד הדריכו אותה שאם במקרה בעת המעבר מעזה לישראל, גלאי המתכות יצפצף, עליה לפוצץ את עצמה בו במקום. כאן היא היססה מעט. היא אמרה למפעילים שהרי יש איתה במעבר עוד אנשים מעזה, נשים וילדים. בתגובה הם ענו לה שזה לא משנה וכל עוד היא הורגת ישראלים, מותר לה להרוג גם פלסטינים. כששאלה מדוע שגלאי המתכות יצפצף אם כפי שהוסבר לה אין חלקי מתכת בפצצה, ענו לה שזה נכון שאמנם אין חלקי מתכת בפצצה עצמה, אבל הנפץ עשוי מפלדה ואי אפשר לדעת מה הרגישות של גלאי המתכות ולכן הוא עלול לצפצף. היא חשבה עוד קצת ונזכרה שמספר חודשים לפני כן היא שברה את ידה, וכשנותחה בבית חולים בעזה הכניסו לה חתיכת מתכת לזרוע לצורך קיבוע, דבר שעלול להפעיל את גלאי המתכות. המפעילים לא התבלבלו. הם לקחו אותה למרפאה ושם פתחו את זרועה והוציאו את פיסת המתכת. לאחר מכן שלחו אותה המפעילים לביצוע הפיגוע.

תודה לאל שהיה לנו מידע מקדים לגביה. לא ידענו את השם אבל ידענו שאישה אמורה להגיע למעבר כשהיא נושאת אתה פצצה. חסמנו אותה לפני שנכנסה, זיהינו אותה, תחקרנו אותה וגילינו את כל הסיפור. למעשה, הצלנו את חייה. יותר מזה, הצלנו חיי פלסטינים רבים ומעל הכל הצלנו חיי ישראלים. כמה שנים לאחר מכן קרה אותו הסיפור עם אישה אחרת, כמעט אחד לאחד. אני יכול להבטיח שגם היום, יש עדיין אנשים מעזה שעוברים לישראל לטיפולים רפואיים ועדיין יש מקרים בהם הם מגויסים על ידי החמאס לבצע פעולות טרור. הדילמה נמשכת.