עדות מס : 38

זה אדם מבוגר שיכול להיות סבא שלי

בטווח כה קרוב ניתן לראות בברור, גם בלי כוונות הצלפים, שהמון מהמפגינים הם ילדים ונשים וביניהם מסתתרים פעילי חמאס, מחבלים עם נשק.

באפריל 2018 נקראתי למילואים בתור צלף לאור הפגנות "השיבה" שנערכו לאורך גדר הגבול (בהפגנות אלו בוצעו מספר רב של ניסיונות חבלה בגדר, הנחת מטענים וחדירה למטרת תקיפת חיילים וביצוע פיגועי טרור). הצליפה היא הפתרון המרכזי שיש לצה"ל במקרים כאלה, בהם יש התכנסות גדולה וצריך לפגוע במחבלים בלבד ולא באנשים חפים מפשע.

היינו שם מספר שבועות. בכל יום שישי היינו עולים לעמדה מוקדם וממתינים למפגינים שיגיעו לגדר. זה עבד כך: בבוקר היינו מזהים מספר מפגינים קטן שמגיעים לבדוק את האזור ואט אט רבים נוספים היו מגיעים. לפעמים הגיעו עשרות אוטובוסים ופשוט הורידו כמויות אנשים בלי הפסקה, ביניהם ילדים, נשים, זקנים, וגם פצועים ונכים. לאחר שירדו, התקבצו כולם יחד והתחילו להתקדם לכיוון הגדר, מתחילים לזרוק אבנים, סלעים, וכמובן לשלח עפיפוני תבערה. בטווח כה קרוב ניתן לראות בברור, גם בלי כוונות הצלפים, שהמון מהמפגינים הם ילדים ונשים וביניהם מסתתרים פעילי חמאס, מחבלים עם נשק.

באחד מימי השישי שהייתי שם, באחת ההפגנות קבוצה של אנשים עברה את הקו המוגדר שאותו הם לא אמורים לעבור, בערך 80 מטר מהגדר, גם הם יודעים שאסור להם לעבור את הקו הזה. לאחר שהתקדמו במהירות לעבר הגדר הם נכנסו מאחורי סלעים וגבעת חול קטנה ופתאום שלפו רוגטקה ענקית (קלע דוד) על מנת לשגר עלינו סלעים. הדבר שהכי זעזע אותי, היה אדם מבוגר שיכול להיות סבא שלי, שהתקדם עם מקל הליכה ושקית פלסטיק עם 2 בקבוקי תבערה מתוך הקבוצה הגדולה של המפגינים שנמצאת מאחורה ועד לקבוצה הקטנה של המתפרעים מקדימה. הוא בעצם העביר את בקבוקי התבערה כי הוא יודע שאנחנו לא יורים באנשים זקנים. זה היה רגע מאוד קשה, לראות אדם מבוגר שיכול להיות סבא שלי עושה דבר שכזה.

 

*מפאת שמירה על ביטחון מידע לא ניתן לפרסם את שמו של העד