עדות מס : 32

כל ההפגנה הזו היה הצגה כדי להשאיר לנו שם מכונית תופת

בסוף אותו היום נגמרה הפסקת האש והמשימה שלנו הייתה להיכנס לתוך השכונה לאיתור מנהרות ומחבלים שנמצאו שם על פי המודיעין.

במבצע צוק איתן הייתי מפקד צוות ביחידה. אנחנו נלחמנו בדרום הרצועה, ובשבוע השני של הלחימה נכנסנו לפאתי רפיח. המשימה שלנו הייתה ליצור חיץ בין השכונה שנמצאת מזרחית לעיר רפיח לבין העיר עצמה, להוציא את האזרחים שנמצאים בתוך השכונה ולהתחיל בפעילות מבצעית בתוך השכונה עצמה. נכנסנו פנימה (לרצועה) בלילה, ובבוקר הגענו לפאתי השכונה. כבר בבוקר הצבא שלח כרוזים והודיע לכל האזרחים שנמצאים בתוך השכונה, שהם יכולים לעזוב בצורה בטוחה ולעבור לעיר רפיח. ובאמת, במהלך היום הרבה מאד תושבים עזבו את השכונה והלכו לעיר רפיח ואנו נתנו להם לעבור בצורה חופשית.


באיזשהו שלב במהלך היום הגיעה קבוצה גדולה של אנשים, גם נשים וילדים. הם הגיעו עד לצומת של הכניסה לשכונה והרימו שם דגלים וצעקו כל מיני צעקות. באיזשהו שלב פשוט הם חזרו לתוך השכונה ונעלמו. אחרי שהם עזבו ראינו שהם השאירו שם איזשהו רכב, ממש על הצומת של הכניסה, איפה שהיינו אנחנו צריכים להיכנס מאוחר יותר. בסוף אותו היום נגמרה הפסקת האש והמשימה שלנו הייתה להיכנס לתוך השכונה לאיתור מנהרות ומחבלים שנמצאו שם על פי המודיעין.


לפני הכניסה עצמה מפקד היחידה אמר לנו לחכות רגע ולא להיכנס, כי הרכב שהם השאירו שם היה נראה לו חשוד. הוא הורה לאחד הטנקים לירות פגז על הרכב החשוד, ומיד כשהפגז פגע ברכב היה פיצוץ גדול מאד וגם פיצוצי משנה שהבהירו לנו שמדובר באמת במכונית תופת. בדיעבד אנחנו מבינים שכל ההפגנה הזאת והאזרחים שהגיעו לשם, הכל היה הצגה של חמאס רק בשביל להשאיר לנו שם מכונית תופת.