עדות מס : 22

תוך דקות ספורות הוא העלה עשרות אנשים לגג הבית

זו שיטה שחמאס שכלל עד רמה של מקצועיות רבה מאוד. אח"כ ראינו בכל המערכות מ"עופרת יצוקה" דרך "עמוד ענן" ו"צוק איתן" ובין לבין איך הדבר הזה הופך להיות שיטת פעולה, להשתמש במרתפים של מסגדים, בתי חולים, מרפאות, גני ילדים ולשגר במהלך סבבי הסלמה רקטות מתוך אותם מקומות.

משנת 2005 ועד 2007 שירתי כקצין המבצעים של פיקוד דרום. במסגרת התפקיד, בין היתר, עסקתי גם בפיקוד והפעלה של תא תקיפות שבעצם התמקד בעיקר בתקיפות של מחסני אמל"ח בגזרת רצועת עזה אל מול מידע מודיעיני. אחד הדברים שמהר מאוד הבנו שמאפיינים את דרך הפעולה של חמאס בהקשרים של מחסני אמל"ח – זה שהם הבינו, מתוך הכרה של נקודות התורפה הערכיות שלנו, שהכי טוב, מבחינתם, זה להחביא את מחסני האמל"ח שלהם בקומות התחתונות של בנייני מגורים שבהם גרות מספר רב של משפחות.

אנחנו פיתחנו שיטה מסוימת שמצד אחד נתנה להם אפשרות לעזוב את הבית מבלי להיפגע ומצד שני כן להשמיד את האמל"ח לפני שיורים אותו על יישובי העוטף, רקטות או פצצות מרגמה. בעבודה משותפת עם השב"כ עבדנו בשיטה זו מספר לא קטן של פעמים שבהם נתנו התראה מראש, אנשים עזבו את הבית ורק אז חיל האוויר תקף בצורה ממוקדת ומדויקת- השמיד את מחסן האמל"ח מבלי לגרום לנפגעים בנפש מהמשפחות שגרות שם. למרות שקשה לי להאמין שמשפחה שגרה בבניין לא יודעת שיש לה מחסן של אמל"ח בקומה התחתונה.

אני זוכר ערב אחד שביצענו תקיפה לאחר שניתנה התראה כזו ליושבי הבית, כאשר במקרה זה ההתראה ניתנה לאדם שאנחנו יודעים שיש לו קשר לאותו מחסן. בדקות שהיו לו לפנות את האנשים מהבניין הוא יצא לרחוב ואסף אנשים. תוך דקות ספורות הוא העלה עשרות אנשים לגג הבית. הם ידעו שאנו צופים בהם במצלמה של מזל"ט והם דאגו שאנחנו נראה שהם על הגג- רקדו על הגג, עשו תנועות מגונות, כל זאת כדי למנוע מאתנו לתקוף את אותו מחסן.

זו דוגמה אחת מיני רבות לשימוש באזרחים כמגן אנושי. זו שיטה שחמאס שכלל עד רמה של מקצועיות רבה מאוד. אח"כ ראינו בכל המערכות מ"עופרת יצוקה" דרך "עמוד ענן"  ו"צוק איתן" ובין לבין איך הדבר הזה הופך להיות שיטת פעולה, להשתמש במרתפים של מסגדים, בתי חולים, מרפאות, גני ילדים ולשגר במהלך סבבי הסלמה רקטות מתוך אותם מקומות. לפעמים גם ראינו שימושים מתוך מתקנים של האו"ם.