עדות מס : 50

מגלשה, נדנדה, משגר טילים

ואתה רואה את התמונה ואתה רואה את השיגור קורה ממש מול העיניים שלך, אתה מסתכל ורואה מגלשה מטר ליד ומבנה שאתה יודע שהוא גן ילדים שני מטרים שני מטרים ליד.

בקיץ 2014 השתתפתי במבצע "צוק איתן" כמנהל לחימה באוגדה שנקראת 'עוצבת הפלדה'. במסגרת תפקידי אני בעצם יושב בחמ"ל האוגדה ומנהל את המאמצים השונים בלחימה. זו אופרציה רצינית, אוגדה זה דבר גדול ומורכב. התפקיד שלי כמח"ט לשעבר וכסגן מפקד אוגדה היה בעצם לנהל את הלחימה ביחד עם עוד עמיתים בחמ"ל. במסגרת הלחימה שנמשכה, כידוע, יותר מחודש, היו הרבה מאוד אירועים שבהם החמאס נהג להשתמש בתשתיות אזרחיות כמקורות לשיגור, כמחסני אמל"ח או לשימושים שונים ששרתו את תשתיות הטרור שלו. אני יכול לתת דוגמאות רבות של ירי מתוך מסגדים ומתוך מרפאות של אונר"א, לא היה נדיר גם לראות שימוש בבתי ספר, גני ילדים וכו'. כל זה מתוך למידה של דפוס העבודה שלנו, של צה"ל. הם חשבו שהם יכולים לסמוך עלינו שאם הם ישתמשו בתשתיות שכאלה לטובת הוצאת פעילויות טרור החוצה, אנחנו נימנע מלהגיב בגלל שלנו יש רגישות מוסרית שידועה גם להם.

אני רוצה להתייחס לאירוע אחד ספציפי שהיה בוטה במיוחד, אם כי לא היה חריג. באירוע זה איכנו באמצעות מערכות שונות, שיגור של רקטות מתוך חצר של גן ילדים באחת מהשכונות של צפון הרצועה. הרעיון הכללי היה לשגר את הרקטות דרך הפעלה של טיימר או דרך איזשהו כבל מרחוק. מכיוון שהם ידעו שברגע שאנחנו מאכנים את מקור השיגור, אנחנו תוקפים תוך זמן קצר מאוד באותה נקודה. במקרה הזה הם גם השתמשו בשיטה זו של שיגור מרחוק וגם עשו את זה ממש מתוך חצר של גן ילדים, מתוך הבנה שאנחנו לא נתקוף שם. האירוע כולו תועד ע"י מזל"ט וממש ראינו את השיגור מתוך גן הילדים. להגיד שזה מאוד הפתיע אותנו? לא ממש. אנחנו מכירים את דפוס הפעולה הזה של חמאס כבר הרבה שנים. הוא משתמש באזרחים כמגן אנושי וזה כבר הפך להיות מומחיות. ובכל זאת אתה כל פעם נדהם מחדש מהקו האדום הנוסף שנחצה.

אצלנו בצה"ל יש באמצעי השליטה, במפות, את כל האתרים "הרגישים", כך אנחנו קוראים לזה, מרפאות, גני ילדים, בתי ספר, מסגדים וכו', כל המקומות האלה מסומנים אצלנו כי אלה מקומות שאנחנו מתייחסים אליהם ברגישות יתר, אנחנו לא ממהרים לתקוף מקומות כאלה, זה ברור. ולכן זה מאוד קל לחבר כשאתה רואה תמונה ממזל"ט, או איכון של שיגור שזורק אותך ישירות לנ.צ מסוים, אתה רואה את התמונה ואתה רואה את השיגור קורה ממש מול העיניים שלך, אתה מסתכל ורואה מגלשה מטר ליד ומבנה שאתה יודע שהוא גן ילדים שני מטרים ליד. אני מתאר לעצמי שבאותו אירוע, בעת צוק איתן, לא היו ילדים בגן. אבל הבחירה של החמאס להשתמש במקום כמובן לא הייתה מקרית, הם יודעים שהמקומות האלה מסומנים אצלנו. לא סתם הם בוחרים לשים את המשגר בין הנדנדה למגלשה. במקרה הזה אתה רואה דבר כזה על המסך ואתה אומר לעצמך "ריבונו של עולם, משתמשים בילדים במלחמה".