עדות מס : 61

האדם שזורק את בקבוקי התבערה מוקף בילדים ואין מה לעשות

כולם ידעו שהמסית המרכזי זה הבחור עם הכאפייה שעומד ליד החנות הספציפית והיה מוקף בילדים באופן בולט. הוא היה מכין את בקבוק התבערה מאחור ולאחר מכן מקיף את עצמו בילדים ומתקדם קדימה לביצוע המתקפה, מתוך ידיעה שאנחנו לא נפגע בו. לי זה באופן אישי היה מעביר צמרמורת כל פעם מחדש.

בתקופת פסח 2017, בגלל ריבוי מבקרים באתר קבר רחל בבית לחם, תגברנו מוצב מחלקתי במקום וכל הזמן היינו 'קופצים' להפרות סדר. ההפגנות האלימות היו ריטואל קבוע. אנחנו היינו יוצאים מהמוצב ומולנו היו מחכים 1,000-2,000 אנשים, כאשר בחיץ בינינו לבינם מוצבים ילדים שמשמשים כמגן אנושי. הילדים היו בגילאי בי"ס יסודי, 10-11, בגילאים של אחיי הקטנים. ברגע שהשער היה נפתח היינו מיד חוטפים מטר אבנים ובקבוקי תבערה והיינו נכנסים מאחורי בטונדות שהיו שם באופן קבוע. לאחר מכן, היינו מבצעים סגירת מעגל על המסית המרכזי עם התצפיות, או בעזרת מזל"ט ורחפנים. כולם ידעו שהמסית המרכזי זה הבחור עם הכאפייה שעומד ליד החנות הספציפית והיה מוקף בילדים באופן בולט. המסית היה עומד עם איזשהו מגפון וצועק ומשלהב את כל המפגינים. במקביל, כל אחד שרצה לבצע אקטים יותר אלימים כמו לזרוק בקבוקי תבערה היה מכין את בקבוק התבערה מאחור ולאחר מכן מקיף את עצמו בילדים ומתקדם קדימה לביצוע המתקפה, מתוך ידיעה שאנחנו לא נפגע בו. לי זה באופן אישי היה מעביר צמרמורת כל פעם מחדש.

אירוע אחד מאותן הפגנות אני זוכר במיוחד. הייתי מוצב בפילבוקס (עמדת תצפית גבוהה וממוגנת) והתפקיד שלי היה לתצפת ולחפות על יתר המחלקה שהייתה מתחתיי והתמודדה עם ההפגנה האלימה. ראיתי בן אדם מתעסק עם הרבה בקבוקים ושם אותם במין ארגז לידו. פתאום ראיתי את הבקבוקים האלה בוערים ונזרקים על המחלקה שלי. המ"מ שאל אותי אם אני רואה מי זורק את הבקבוקים והשבתי לו שכן. כששאל אותי מיד למה אני לא משיב באש עניתי לו שהאדם שזורק את בקבוקי התבערה מוקף בילדים ואין מה לעשות, לא ניתן לפגוע בו מבלי לסכן את הילדים.

הסיטואציה הזו הייתה לי קשה במיוחד. אני התגייסתי אחרי צוק איתן ואני זוכר שכל הזמן ההתעסקות שלנו הייתה איך לדאוג לילדים שלנו ולוודא שהם מגיעים למקלטים בעת אזעקה. כאב לי ממש ברמה האישית, להיזכר באחים הקטנים שלי בבית שרצים למקלטים כאשר מהצד השני, הפלסטינים מוציאים את הילדים שלהם לחזית ומשתמשים בהם בצורה כל כך צינית כמגנים אנושיים.